Atlas wędkarski

Będę tu dodawał opisy ryb występujących w naszych łowiskach i sposoby ich złowienia.

Boleń:
Już niedługo zakończy sie okres ochronny na Bolenia od 01-05 będzie można łowić tę wspaniałą bardzo waleczną rybę.
To kilka ważnych rzeczy przydatnych w czasie połowu tej wspaniałej ryby:
Budowa zewnętrzna:
Długie, wyciągnięte, bocznie nieco spłaszczone ciało. Głowa spiczasta, oczy małe. Szeroki, końcowo położony otwór gębowy. Nieco wysunięta szczęka dolna ma na końcu garbikowate zgrubienie, chowające się we wgłębieniu szczęki górnej. Łuski małe, 64-76 wzdłuż linii bocznej. W płetwie grzbietowej 10-11 promieni, w odbytowej 15-18. Krawędź płetwy odbytowej sierpowato wcięta. Zęby gardłowe dwurzędowe, 3.5-5.3. Ubarwienie grzbietu oliwkowozielone z niebieskawym połyskiem. Boki jaśniejsjavascript:void(0)ze, żółto lśniące. Strona brzuszna srebrzyście biała. Płetwy piersiowe, brzuszne oraz odbytowa są czerwonawe. Długość 50-75 cm, maksymalnie 120 cm (ciężar 12 kg).
Występowanie:
W wodach płynących, w większych jeziorach i zatokach od Europy Środkowej po Ural i Morze Kaspijskie. Występuje również w południowej Skandynawii. Podgatunek Aspius aspius taeniatus jest rybą wędrowną, żyjącą w południowych rejonach Morza Kaspijskiego. Blisko spokrewnionym gatunkiem jest Aspius vorax występujący na terenie Syrii w górnym dorzeczu Eufratu. Tryb życia: Młode ryby żyją w małych stadkach, w pobliżu brzegów. Rosnąc stają się coraz bardziej samotnikami, trzymającymi się nurtu rzeki. Tarło od kwietnia do czerwca, U samców występuje wysypka tarłowa. Bolenie żyjące w jeziorach i przymorskich zalewach wstępują na tarło do wpadających doń rzek. Złożenie ikry poprzedzone jest gwałtowną gonitwą i zalotami samca i samicy. Jaja składane są na żwirowatych ławach w silnym prądzie wody. Samica o ciężarze 2-3 kg złożyć może 80 000-100 000 ziaren ikry, która przyczepia się do kamieni. Okres inkubacji wynosi 10-17 dni. Dojrzałość płciową uzyskują w 4-5 roku życia.
Odżywianie:W okresie młodzieńczym - różne gatunki drobnych, zwierzęcych organizmów. W wieku starszym - ryby, żaby, ptaki wodne i małe ssaki (gryzonie).
Ciekawostki:
Zapomniane nazwy bolenia to: rap, rapa, bielec, fat, fatynka, bolonek, cięga.

źrudło:"www.fishing.pl"

Sposób na Bolenia.
Co do łowienia Boleni to poluje się na nie używając przynęt imitujących ryby, ponieważ żywi się on prawie wyłącznie tym pokarmem, a więc bardzo dobre będą woblery wszelkiego koloru, (bo nigdy nie wiadomo, co mu się spodoba) najlepiej żeby imitowały Uklejkę, rippery, twistery, kopytka pomocne również będą obrotówki i nie można zapomnieć o wahadłówkach i to najlepiej takich, które czasami potrafią wyskoczyć nad wodę.
Przynętę należy prowadzić nie równomiernie czasem z prądem czasem pod prąd lub w poprzek nurtu. Bolenia szukać należy za przykosami, główkami, zwężeniami nurtu, w okolicach mostów, zwalonych drzew, głazów, dopływów, połączeń ze starorzeczami, ale nie polują z ukrycia lubi otwartą przestrzeń.
Żyłkę dobieramy maksymalnie o grubości do 0,22 mm, ale najlepsza będzie 0,18 mm lub pleciona 0,08 mm z lekko ustawionym hamulcem, ponieważ ataki Bolenia bywają bardzo agresywne i energiczne powodujące, że "kołowrotek się dymi" używając żargonu, zbyt mocno napięty hamulec kołowrotka może spowodować zerwanie przynęty.
Do połowu najlepiej używać wędziska o długości 2,4 do 3 m. Powinno mieć akcję szczytową, ale nie może być zbyt sztywne.
Boleń nie należy do ryb specjalnie smacznych, ale dużo emocji przynosi walka z nim na łowisku, adrenalina rośnie, skronie pulsują nie którzy twierdzą, że branie Bolenia może spowodować atak serca u wędkarza tak energiczne bywają jego ataki.